Strefa Quantum to przestrzeń, w której łączą się historie, potencjał i moc medytacji, aby spełniały się intencje.

 

 W odpowiedniej chwili, w odpowiednim czasie i w odpowiedniej ja przyszło mi zaprojektować przestrzeń Quantum. Jestem pewna, że jeszcze chwilę wcześniej nie byłoby to możliwe. Żeby coś zaprojektować trzeba to rozumieć. Jestem bardzo poekscytowana faktem, że prace zostały ukończone, a ja mogę pokazać już zdjęcia z realizacji.

Wnętrza są proste z niezliczoną symboliką. W miejscu, gdzie mamy zatroszczyć się o swojego ducha nie można zastosować elementów które będą budzić złe skojarzenia. Z wielką uważnością myślałam nad każdym z nich. Moje pytania co do wnętrza głównie dotyczyły nastroju i jak ma się czuć człowiek, który będzie odwiedzał to miejsce.

Przekraczając próg zobaczymy motywy jakie powtarzają się w pozostałych pomieszczeniach. Drewno, miedź, miedziane lustra, rośliny, mandala na suficie. Lustra jak wiadomo powiększają przestrzeń, potęgują światło naturalne i sztuczne. Dlatego też pojawiły się na całej ścianie wąskiego przedpokoju. Nie czujemy, że to lustro jedynie odczuwamy dużą przestrzeń. Lustro symbolizuje przeznaczenie, objawienie, samowiedzę, wiedzę , prawdę i samorealizację. Czyli wszystko to po co tutaj przychodzimy. W tym przypadku nie jest klasycznym lustrem, a ma odcień miedzi. Szlachetna miedź symbolizuje życie wieczne. Możliwe, że takie skojarzenia mają swój początek w starożytności. Miedziane rury do transportu wody były zastosowane już w starożytnym Egipcie około 2750 roku p.n.e. W korytarzu nie może ujść uwadze mandala umiejscowiona na suficie. W pokojach również pojawiają się wydruki mandali. Dlaczego na suficie ? ... bo tutaj częściej niż zwykle będzie można kierować wzrok właśnie tam. Mandala to skomplikowane wzory rozchodzące się koncentrycznie które od wieków stanowiły symbol kosmicznej harmonii i duchowego centrum. Były i są używane w rytuałach medytacji oraz jako narzędzie do duchowego rozwoju. Na motywie mandali pojawia się kolor błękitny jako firmament tej przestrzeni, podobnie jak ziemski firmament, czyli niebo. Dlatego tez błękit jest symbolem nieba, a że w starożytności uważano, że sklepienie niebieskie jest nieruchome błękit jest też symbolem trwania, stałości i wierności. 

We wszystkich pomieszczeniach na podłodze jest świeżo ułożona w jodełkę deska. Drewno jest jednym z tych materiałów które w ciągle zmieniającym się świecie jest niezmienne. Tak jak wszystkie materiały, które dała nam natura. Wyrazisty, ponadczasowy materiał reguluje wilgotność, znacząco wpływa na akustykę i izoluje od hałasu. Hałas w tym miejscu nie jest wskazany. Raczej cisza, koncentracja i intymne rozmowy. Z reguły ciągniemy do naturalnych materiałów ponieważ dają nam ukojenie, relaks i poczucie równowagi. Naturalne materiały w tym drewno mają wartości sensoryczne, bo uruchamiają nasze zmysły takie jak dotyk, zapach i wzrok. Motyw drzewa pojawia się w wielu religiach jako centralny punkt i budzi skojarzenia z życiem i zmartwychwstaniem. Ze względu na jego roczny cykl wegetacji naturalnie budzą skojarzenia z wiecznym odradzaniem się, co też my możemy robić. Odradzać się po przykrych doświadczeniach. 

Na wydrukach mandali przez przypadek, nie zamierzenie pojawiły się delikatne plamy koloru różowego. Chociaż pragnę zaznaczyć, że przypadki nie istnieją i tak widocznie miało być. I jakie moje zdziwienie, bo kolor różowy symbolizuje sympatie i wdzięczność, a wdzięczność za to co mamy i co nam się przydarza jest kluczem do wszystkiego. Pojawia się subtelnie i delikatnie ledwo zauważanie i taki jest też ten kolor - subtelny i delikatny. 

Największe pomieszczenie jest najbardziej ascetyczne i jest przeznaczone na terapię, medytację kilkuosobową oraz inne działania grupowe.  Nie ma w nim mebli dlatego mając na względzie akustykę i chęć wyciszenia pomieszczenia na ścianach są duże panele tapicerowane. Bez nich i bez jakichkolwiek przedmiotów byłby za duży pogłos co utrudniałoby skupienie się na sobie. 

Przestrzeń Quantum powstała na rzucie mieszkania z lat 50 - tych, gdzie nie ma strefy dziennej i prywatnej tak jak teraz wygląda większość mieszkań. Trzy pokoje, łazienka, toaleta długi i wąski przedpokój i kuchnia jako osobne pomieszczenie. Zważywszy na przeznaczenie tej przestrzeni, to akurat dobrze, że kuchnia jest wydzielona. Jest to miejsce przeznaczone dla terapeutów. Minimalna ilość mebli jakie są niezbędne do przygotowania i przechowywania posiłków oraz stół dla czterech osób. Wokół okna opaska z miedzianego lustra, gdzie doświadczamy kwantowości - nieskończone odbicia jak światy równoległe. Nad stołem kratownica z roślinami powoduje, że czujemy się jak w ogrodowej altanie. Idealne tło do luźnych rozmów i delektowania się kawą. 

W łazience, gdzie odbywa się terapia w wodzie można poczuć się jak w innym świecie, może w innym kraju. Pomysł był pierwszy i bardzo prosty. Mikrocement oraz tynk na ścianach i podłodze, dwie zaokrąglone wnęki z lustrami, wiklinowe  lampy, trochę drewnianych elementów, które budują klimat we wnętrzu. 

Wszystkie zabiegi, kolory i detale służą do zbudowania wnętrz które łagodzą, uspokajają, wyciszają. Tylko spokojny umysł podejmuje najwłaściwsze decyzje i podąża w najlepszym kierunku dla siebie. Dlatego szukanie spokoju powinno być naszym nadrzędnym celem. Szukanie go w sobie ale jak to jest trudne, to szukanie go w swoim otoczeniu. Jak trudno Ci odzyskać spokój szukaj takiego otoczenia lub zaprojektuj go ze mną :)