L a u f e n    2 0 2 1

 Projekt boksu ekspozycyjnego firmy Laufen

P a r a d i s e


W poszukiwaniu utraconego raju … II NAGRODA w konkursie


Nazwa miejsca, gdzie pierwsi ludzie pędzili beztroski żywot, pochodzi od perskiego słowa „paridaziza”, znaczącego tyle, co sad otoczony murem. Miejsce w którym niczego nie brakuje i można się oddawać słodkiemu lenistwu wśród natury.

Podążając za kształtem ceramiki VAL, ścianki oddzielające sprzęty mają kształt półokręgów. Ścianki na środku zielonej wyspy tworzą dominantę. Całość kompozycji wpisana jest w okrąg wypełniony zielenią. Na zewnętrznej linii okręgu przy umywalkach jest umieszczona ażurowa konstrukcja z lustrami. Przy misce wiszącej mamy pnącza zwisające z sufitu, a przy wannie drzewko oliwne. Dodatkowo kształty półokręgów podkreśla oświetlenie w postaci równo rozłożonych lamp wiszących nad ściankami, umieszczone na różnych wysokościach.

Projekt powstał z tęsknoty za naturą i chęci obcowania z nią nawet w domu. Uczucie gołej stopy na trawie jest rozluźniające. Koncepcja boksu postała również z chęci wielkoprzemysłowego odbierania całości. Chodzi o wszystkie zmysły – dotyk, wzrok, zapach i dźwięk. Dlatego do projektu należy przewidzieć emitowanie kojącego dźwięku przyrody oraz rozpylanie zapachu porannej rosy.

Koło symbolizuje nieskończoność, absolut, doskonałość, wewnętrzną jedność, harmonię, równowagę, precyzję, kompletność, Niebo, Słońce, duszę, pierwiastek duchowy, pierwiastek żeński i ochronę.

 

Co składa się na pomysł? Od dłuższego czau prześladowała mnie chęć chodzenia po trawie gołą stopą i większe pragnienie obcowania z naturą. Możliwe, że jest to w dużej mierze związane z zamknięciem nas w domach. Od lat też korzystam i dopracowuje jeden koncept o którym już pisałam - historia jednego projektu. Dlaczego o tym wspominam? Ponieważ projekt konkursowy dla Laufen jest kolejnym etapem tego samego zamysłu. Jest to ciągłe poszukiwanie nowych rozwiań przestrzenno - funkcjonalnych opartych na zwartej konstrukcji. Konstrukcji jako pomieszczenia nie zamkniętego ścianami tylko jako połączenia aneksu, rzeźby, bryły i wydzielonej funkcji. Kolejny pomył oparty jest na kształcie ceramiki Laufen z kolekcji Val. Koło jako symbol doskonałości, nieskończoności, absolutu, wewnętrznej jedności, harmonii, równowagi, precyzji ... stało się wyznacznikiem ścinek oddzielnych sprzęty i kształtu podestu na jakim umieszczona jet dominanta. Wszytko to zebrane razem plus gra słów i skojarzeń zmierzających do myśli przewodniej projektu dało taki efekt końcowy. Val - vale - green - plants - paradise ... Mamy Paradise , czyli pooszukiwanie utraconego raju. Miejsca w którym niczego nie brakuje i można oddać się słodkiemu lenistwu. samo słowo "Paradise" pochodzi od perskiego słowa „paridaziza”, znaczącego tyle, co sad otoczony murem.

Konkurs Laufen 2021 II nagroda